Uniwersytet Morski Gdynia – Statki szkoleniowe w czasach kwarantanny

Znaczne zakłócenia w harmonogramie praktyk morskich, na statkach szkoleniowych UMG, wprowadziła sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.

Odwołany został, realizowany nieprzerwanie od 2008 roku, coroczny miesięczny czarter “Daru Młodzieży” przez Hogere Zeevartschool Antwerpen. Studenci belgijskiej uczelni mieli w Gdyni zaokrętować na statek 22 marca i zakończyć praktyki 17 kwietnia w Antwerpii. Tam ich miejsce mieli zająć uczniowie Zespołów Szkół Morskich z Gdańska i Świnoujścia. Wiadomo już, że i te praktyki nie odbędą się w zaplanowanej terminie. Jak dalej wyglądać będzie sezon szkoleniowy “Daru”, dzisiaj wciąż trudno odpowiedzialnie prognozować.

Dotąd realizowany jest program praktyk morskich studentów Wydziału Nawigacyjnego UMG na statku “Horyzont II”. Zaplanowano 3 dwutygodniowe cykle dla grup po 40 praktykantów. Pierwsza zakończyła planowo zajęcia 9 marca. Aktualnie odbywa praktyki druga grupa. Ze względu na sytuację sanitarną zmieniony został tryb odbywania praktyk. Tradycyjnie statek wypływał w godzinach rannych i wracał na noc do portu. Aktualnie “Horyzont II” nieprzerwanie przebywa w morzu nie zawijając do portu. Zakończenie praktyki odbędzie się zgodnie z planem 24 marca. Kolejna trzecia grupa zmuszona jednak będzie odbyć praktyki w późniejszym terminie.

Zaplanowana w terminie 8 – 30 czerwca podróż “Horyzonta II” na Spitsbergen także może zostać dotknięta rozwijającą się pandemią. Wiadomo, że Norwegia zamknęła swoje granice. W jakim zakresie dotyczy to norweskiego archipelagu Svalbard? Niewykluczone, że ruch z Europy do Arktyki także zostanie wstrzymany.