Porty Gdynia i Gdańsk dzielą się dobrem

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2.
Pierwsze urządzenie zostało przekazane Szpitalowi w Wejherowie, kolejne zaś trafią do placówek w Gdyni, Gdańsku, Wejherowie i Kościerzynie.

– „Dzisiaj Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej Szpitala Specjalistycznego im. F.Ceynowy w Wejherowie został wyposażony w aparat BIOFIRE FilmArray multiplex PCR.

Za pomocą tego urządzenia możemy badać koronawirusa metodą genetyczną PCR w zautomatyzowanym systemie zamkniętym. Jest to system bezpieczny, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia u personelu laboratorium. Aparat ten umożliwi wykonanie 20 testów na dobę. Jego wydajność to jeden test na godzinę, czyli 20 pacjentów otrzyma wynik maksymalnie w ciągu doby. Producent zapewnia, że testy RT PCR bioFire COVIT-19 będą dostępne na rynku europejskim do końca kwietnia. producent zapewnia.
” Aparat ten nie służy wyłącznie do badania koronawirusa, może być również wykorzystany po opanowaniu pandemii. Za pomocą odpowiednich paneli będzie służył do wykrywania i identyfikacji groźnych, niekiedy bardzo trudnych do hodowli patogenów odpowiedzialnych za zakażenia układowe takie jak zakażenia dróg oddechowych, krwi, układu nerwowego, przewodu pokarmowego czy innych”, mówi Wiesława Wasyl, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej. „Aparat dodatkowo ułatwi walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek z naszego szpitala do laboratoriów w Gdyni i Gdańsku. Uruchomienie diagnostyki w kierunku COVIT-19 w ZDM Szpitala w Wejherowie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na wynik i usprawni opiekę nad chorymi w naszym województwie” – dodaje.

– „Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusem ponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy w kolejną inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki. Nie ustajemy w naszych staraniach, dlatego w ramach działań profilaktycznych, przygotowaliśmy naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2- metrowego dystansu np. w sklepach.” – mówi Adam Meller- Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Za pomocą zakupionych urządzeń możliwa będzie diagnoza koronawirusa metodą genetyczną PCR w systemie zamkniętym, bez ryzyka narażania personelu medycznego w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Aparaty umożliwią wykonanie 20 testów na dobę, a ich przepustowość to jeden test na godzinę. W odróżnieniu od testów kasetkowych, identyfikują one materiał genetyczny, czyli obecność wirusa.

92408274 237993230903398 7912515535277916160 n

– „Szpitale i personel medyczny potrzebują naszego wsparcia tu i teraz. Dlatego niesiemy pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Doceniamy ogromny trud i odwagę służby zdrowia, jaką wykazują się każdego dnia w walce z epidemią. To trudny i wymagający czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju.” – mówi Łukasz Greinke – Prezes Portu Gdańsk.

Aparaty ułatwią walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek z szpitala do laboratorium, szczególnie w przypadku szpitala zakaźnego, gdzie będzie wykonywane badanie na miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idzie zmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań. Wyposażenie laboratoriów służyć będą również do innych badań. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, które będą mogły służyć również po zakończeniu pandemii. Stanowi to wartość dodaną w ramach tej akcji, albowiem zakupiony sprzęt wspierać będzie szpitale przy diagnostyce innych jednostek chorobowych.

Więcej: https://www.port.gdynia.pl/pl/dzielmysiedobrem; http://www.portgdansk.pl/wydarzenia/port-gdansk-aktywnie-wspiera-walke-z-koronawirusem

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-gdansk-i-woj-pomorskie-nowe-dane-relacja-piatek-0304/tvvntq0
https://biznes.trojmiasto.pl/Kolejne-respiratory-Trojmiejskie-firmy-dziela-sie-dobrem-n144008.html
https://www.wnp.pl/logistyka/kroronawirus-trojmiejskie-porty-kupuja-analizatory-i-respiratory,385966.html
https://dziennikbaltycki.pl/trojmiejskie-porty-dziela-sie-dobrem-i-dostarczaja-kolejny-sprzet-medyczny/ar/c3-14906569
https://www.gospodarkamorska.tv/relacje-tv/Trojmiejskie-porty-razem-w-walce-z-koronawirusem-l2375.html