Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tradycyjne gdyńskie uroczystości zostały odwołane ze względu na wprowadzony w Polsce stan epidemii. W tym roku miasto przyozdobi ponad 2000 flag narodowych. Zachęcamy również mieszkańców do przystrojenia swoich okien, balkonów w barwy narodowe.

– Tradycją było, że 2 maja spotykaliśmy się przy burcie ORP Błyskawicy, by wspólnie uroczyście celebrować święto barw narodowych – Dzień Flagi RP. To symbol, za który żołnierze oddawali życie i zdrowie, symbol walki o niepodległość i wolnej Polski. W tym trudnym dla nas czasie niech biało-czerwone barwy w oknach, na balkonach i ulicach miasta będą wyrazem dumy i szacunku. Nie porzucajmy nadziei. Świętujmy z radością i dumą. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pamiętajmy o naszych bliskich, przyjaciołach, ludziach nauki, kultury i pracy, którzy żyją poza granicami kraju. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja nie jest datą przypadkową, ponieważ właśnie tego dnia żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa po zdobyciu Berlina w 1945 r.
Co ważne podkreślenia, 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, który został ustanowiony dwa lata wcześniej.