Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza – zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Mimo przeciwności, staramy się kultywować piękną tradycję Święta Morza, która co roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców – opowiada Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa i pokrywa się z obchodami jubileuszu 100-lecia szkolnictwa morskiego. To właśnie dlatego rozpoczniemy ją od uroczystego otwarcia przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Dla wszystkich odwiedzających Gdynię przygotowaliśmy także szereg innych atrakcji offline i online, między innymi widowiskową Żeglarską Paradę Świętojańską z udziałem klasycznych jachtów i żaglowców, morską strefę aktywności na plaży w Śródmieściu czy seanse w planetarium. Zapraszamy do wspólnego celebrowania! – dodaje.


Obchody tegorocznego Święta Morza w Gdyni rozpoczniemy już 17 czerwca (w środę), kiedy to obędzie się uroczyste otwarcie przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

19 czerwca (piątek) o godzinie 11.00 zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce. O godzinie 12.00 zostaną złożone wieńce na morzu “Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”Popołudniu, o godzinie 17:00 odbędzie się Koncert Otwarcia, organizowany w Muszli Koncertowej na placu Grunwaldzkim.

20 czerwca (sobota) o godzinie 11.00 zapraszamy na rodzinne warsztaty malarskie online “Biało na białym”, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży. Transmisja z wydarzenia odbędzie się na fanpage’u Muzeum Miasta Gdyni. Z kolei o godzinie 12.00 zostanie odsłonięta tablica Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Uroczystość odbędzie się na falochronie południowym w marinie i będzie połączona z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 oraz uczczeniem 55. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Tego dnia w godzinach późno popołudniowych warto pojawić się np. na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, skąd będzie można obserwować IV Żeglarską Paradę Świętojańską. Swój udział w wydarzeniu wstępnie zadeklarowały już wspaniałe, klasyczne jachty i żaglowce, m.in. dobrze znany mieszkańcom Gdyni “Dar Młodzieży”. Na wodach Zatoki Gdańskiej pojawią się także „Generał Zaruski”, „Pogoria”, „Zawisza Czarny”, „Gedania” czy flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Kapitan Poinc”. Cały czas trwają rozmowy z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią swoją obecnością paradę. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 70 jachtów. Parada wyruszy o godzinie 16:30 z wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie. W okolice portu w Gdyni Parada dotrze około godziny 19.00.
O godzinie 20.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na Domową Miastofonię – domowy koncert dźwięków Gdyni. To niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

Dla tych, którzy chcieliby wyruszyć w podróż do gwiazd, w dniach od 22 do 26 czerwca Uniwersytet Morski udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji. Bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie.

Więcej: https://www.gdynia.pl/