100 LAT POLSKIEGO SZKOLNICTWA MORSKIEGO

Sto lat minęło jak jeden dzień! Historia uczelni rozpoczęła się w 1920 roku od Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie. Dziesięć lat później przeniesiono ją do Gdyni i tu już została. Od 1969 roku działała pod nazwą Wyższa Szkoła Morska, a w 2001 roku przemianowano ją na Akademię Morską. Dwa lata temu, w 2018 roku otrzymała rangę Uniwersytetu Morskiego.

Uniwersytet Morski to uczelnia pięknie wpisana w historię naszego miasta, ale też bardzo ważna instytucja w życiu Gdyni. To ośrodek akademicki, badawczy, a także olbrzymia rzesza studentów i pracowników naukowych żyjących w naszym mieście. Myślę, że to wielki powód do radości i dumy dla wszystkich gdynian, że ta uczelnia funkcjonuje w Gdyni i z takimi sukcesami się rozwija – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Po południu uroczystości przeniosły się na przystanek SKM Gdynia Stocznia. Był on dotąd kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia ’70 oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. Teraz zyskał nowe znaczenie. Z okazji stu lat Uniwersytetu Morskiego stacja zmieniła swoją nazwę. Będzie ona jasno określać, że w pobliżu znajduje się uczelnia wyższa. Nowa nazwa to Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta.

Gdynia Stocznia to przystanek, który jest historycznie związany z tym miejscem i tragedią z 1970 roku, co możemy zobaczyć na zdjęciach, idąc pomostem. Musimy tez jednak pamiętać, że w 1930 roku do budynków obecnie istniejących Uniwersytetu Morskiego wprowadziła się Państwowa Szkoła Morska z Tczewa, czyli to był tez przystanek dla osób, które idą do pracy czy na studia do Państwowej Szkoły Morskiej, Wyższej Szkoły Morskiej, Akademii Morskiej czy współcześnie Uniwersytetu Morskiego. To jest ważna sprawa. Wszystkie wyższe uczelnie mają swoje przystanki na trasie SKM-ki: Politechnika, Przymorze-Uniwersytet, Żabianka-AWFiS, no i teraz Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Tablicę z nową nazwa przystanku odsłonięto po południu. W uroczystości wzięli udział: Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście oraz studenci i mieszkańcy Gdyni.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Gdyni

Film i relacja: https://www.gdynia.pl/

Inauguracja obchodów 100-lecia szkolnictwa morskiego w Polsce –  Kazimierz Netka – obchody w Tczewie

Najpierw była szkoła morska – w Tczewie, na Kociewiu. Potem dopiero mógł powstać port Gdynia nad Zatoką Gdańską, a także inne porty, m.in. we Władysławowie, u nasady Półwyspu Helskiego. Nad Wisłą, nad dolną Wisłą, na Kujawach i Kociewiu, rodziła się polska morska – zarówno ta cywilna – marynarka handlowa i pasażerska, jak i marynarka wojenna. Przypomniano to 16 czerwca, 2020 roku, w Tczewie, podczas uroczystości upamiętniających powstanie w tym mieście 100 lat temu pierwszej w historii Polski państwowej Szkoły Morskiej. Teraz ta uczelnia znajduje się w Gdyni; jest Uniwersytetem Morskim. Czy w Tczewie powstanie kawałek tego Uniwersytetu? Byłby to powrót do dobrych początków. O tym oficjalnie na uroczystościach nikt nie mówił, ale…

Więcej na: https://netka.gda.pl/100-lecie-szkoly-morskiej-w-tczewie-czyli-morskie-estado-novo-nad-wisla-na-kociewiu-otwarcie/