Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do NATO

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki w Gdyni. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej w Gdyni.

12 marca 1999 roku, o godzinie 19.00 czasu polskiego, w Bibliotece Harry’ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri, Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. W przeddzień, ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

– Obchodzimy dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, do NATO. Można powiedzieć, że Polacy tak naprawdę byli w tym sojuszu, zanim on jeszcze powstał. Nasze siły zbrojne, Marynarka Wojenna oraz siły lądowe, udawadniały, że można na nas liczyć i że wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wsparcia naszych sojuszników, jesteśmy gotowi oddać naszą, polską krew. Potem, przez wiele lat, nie mogliśmy samodzielnie stanowić o tym, co jest dla nas ważne i w jaki sposób chcemy budować swoją niepodległość i swoje bezpieczeństwo. Czekaliśmy długie 54 lata na to, abyśmy rzeczywiście mogli o tym samodzielnie zdecydować. Dlatego warto tę rocznicę świętować. To był moment, w którym, w pełni znaczenia tego słowa, odzyskaliśmy suwerenność – mówił podczas uroczystości Andrzej Bień, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Tegoroczne miejskie uroczystości związane z 22. rocznicą przyjęcia Polski do NATO rozpoczęły się o godzinie 11.30 na skwerze Kościuszki w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej. Przybyli goście odsłuchali sygnału “Słuchajcie wszyscy”. Następnie, przy akompaniamencie hymnów Rzeczypospolitej i NATO, nastąpiło oficjalne podniesienie flag. Przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

Więcej: https://www.gdynia.pl/