Podwodna platforma prof. PG Mirosława Gerigka z prestiżową nominacją

Podwodna platforma typu AUV-Stealth
Podwodna platforma typu AUV-Stealth w czasie początkowych badań na Basenie Holowniczym Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Źródło: M.K. Gerigk, Zakład Mechaniki i Obiektów Bezzałogowych, Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, WIMiO PG, 2018-2020
Produkt prof. Mirosława Gerigka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z prestiżową nominacją w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021”. Wyróżniona została wielofunkcyjna bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth.

Nominacja do nagrody jest efektem spotkania i prezentacji w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się 18 maja 2021 roku.

Wielofunkcyjne obiekty pływające

Wówczas prof. Mirosław Gerigk zaprezentował dyrektorowi Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. dyw. Dariuszowi Łukowskiemu koncepcję pt. „Strategia obrony na morzu w oparciu o wielofunkcyjne obiekty pływające”. Chodzi o małą, półzanurzalną korwetę typu SEMI-SUB, szybki, wielofunkcyjny hybrydowy/konwertowalny trimaran typu TH oraz pojazdy bezzałogowe półautonomiczne typu UUV i przede wszystkim nominowane autonomiczne typu AUV, rozpoznawcze i bojowe.

Obiekty bezzałogowe na pierwszej linii

Ich możliwości użycia w wojnie przyszłości mogą mieć szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

– Wyzwań związanych z obroną na morzu jest coraz więcej – mówił prof. Mirosław Gerigk. – Teraz na morzu działa się po cichu. Wojna przyszłości będzie wojną w połowie lub całkowicie zrobotyzowaną i ludzie staną na drugiej linii. Pierwszą linię stanowić będą właśnie obiekty bezzałogowe, rakiety, roboty. Z punktu widzenia ludzi jest to podejście bezpieczniejsze, ale może się okazać bardziej destrukcyjne i może zachwiać relacjami lokalnymi, ale i w znaczeniu kontynentalnym – podkreślił.

Technologia stealth i własne rozwiązania

Wszystkie proponowane rozwiązania wielofunkcyjnych obiektów pływających zostały zaprojektowane  zgodnie z wymogami nowoczesnej wojny na morzu, z zastosowaniem kilku technologii stealth. Mają one na celu nie tylko zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu znanymi metodami obserwacji: od ludzkiego wzroku i słuchu, po metody techniczne.

– Te obiekty są mobilne. Przebadano hałas, jaki generują i można je znacznie uciszyć. W pewnym sensie mogą stać się także niewidzialne, docelowo przyjmując kolor wody. Potencjalny wróg bardziej boi się czegoś, czego nie może zobaczyć, zidentyfikować i wtedy my mamy przewagę – zaznaczył naukowiec.

Ponadto obiekty te mogą używać systemów sterowania umożliwiających zastosowanie modyfikowanej autonomiczności, systemów zapewniających uzyskanie efektów uzbrojenia krążącego, systemów sensorycznych opartych na sztucznej inteligencji oraz na użyciu unikalnych systemów takich jak małe, szybkie torpedy superkawitacyjne.

Na Politechnice Gdańskiej są warunki, by zająć się rozwojem i produkcją wyżej wymienionych pojazdów. Wstępne badania można przeprowadzić w basenie modelowym, który znajduje się na uczelni. Powyższe projekty oparte są na rozwiązaniach własnych bez udziału partnerów, także zewnętrznych (zagranicznych).

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach 8 września 2021 roku.

Źródło: https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-07/podwodna-platforma-prof-pg-miroslawa-gerigka-z-prestizowa-nominacja