Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Fot. Marek Grzybowski

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.

W Auli Wydziału Nawigacji zebrali się kapitanowie, członkowie działającego już ponad 40 lat stowarzyszenia. Spotkanie z białoczerwoną banderą może odbyć się już tylko na spotkaniach weteranów. Statków z polską banderę jest bowiem coraz mniej, a temat ten pomijany był na tegorocznych spotkaniach poświęconych polskiej gospodarce morskiej: Forum Wizja Rozwoju, Baltexpo i Kongresie Morskim. Nie jest to również wiodący temat gdyńskiego Forum Gospodarki Morskiej. A właściwie nie jest to w ogóle wiodący temat w dyskusjach o Polsce Morskiej.

Zebranie prowadzili przewodniczący rady stowarzyszenie kpt ż.w. dr inż. Wiesław Piotrzkowski i sekretarz stowarzyszenia kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko. Do stowarzyszenia należą głównie absolwenci państwowych, a potem wyższych szkół morskich w Gdyni i Szczecinie.

Kapitanowie Polskiej Marynarki Handlowej

Powstało ono właśnie z inicjatywy oficerów Polskiej Marynarki Handlowej. W październiku 1976 roku  powstał w Szczecinie Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, którego statut zatwierdzono, a klub wpisano do rejestru stowarzyszeń 31 grudnia tegoż roku. Inicjatywa została podjęta i postanowiono rozszerzyć aktywność również na teren Gdyni. Na  początku  1977  roku, 10  lutego, kapitanowie Stanisław Bester i Zbigniew Sulatycki przedstawili projekt powołania organizacji i zaproponowali nazwę Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Przypomnijmy, że inicjatorami utworzenia tej organizacji byli kpt.  ż.  w.  Zbigniew  Sulatycki, pracujący wówczas w Urzędzie Morskim w Gdyni oraz kpt. ż. w. Stanisław Bestera z Zakładu Zbiornikowców PŻM w Gdyni i kpt. ż. w. Zdzisław Chuchla, dziekana wydziału nawigacyjnego w Wyższej Szkole  Morskiej  w  Gdyni. Radą. Wspierał ich mgr  kpt.  ż.  w.  Wojciech  Babiński, dyrektor Polskiego Ratownictwa Okrętowego.

Więcej: https://www.gospodarkamorska.pl/polscy-kapitanowie-spotkanie-z-bialoczerwona-bandera-mozliwe-tylko-w-salach-uniwersytetu-morskiego-gdyni-60829