Uniwersytet Morski – Święto Szkoły 21 czerwca 2022 roku

W dniach 20-21 czerwca 2022 roku społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będzie uroczyście obchodzić 102. rocznicę Szkolnictwa Morskiego w Polsce.

Czerwcowe Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nawiązuje do wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie.

W tym samym dniu szef Departamentu dla Spraw Morskich kadm. Kazimierz Porębski powołał władze nowotworzonej Szkoły Morskiej – inż. Antoniego Garnuszewskiego mianował dyrektorem, kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego inspektorem Szkoły i kierownikiem Wydziału Nawigacyjnego, a inż. Kazimierza Bielskiego – kierownikiem Wydziału Mechanicznego.

Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie naszej Uczelni – Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kontynuatora Szkoły Morskiej w Tczewie.

Dla uczczenia wydarzeń sprzed ponad 100 lat, Uniwersytet Morski w Gdyni Święto Szkoły obchodzi w ciągu roku dwukrotnie – w czerwcu dla upamiętnienia powołania Szkoły Morskiej oraz w grudniu – dla uczczenia podniesienia polskiej bandery na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie.

W tym roku 102. Rocznicę Szkolnictwa Morskiego w Polsce społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodzić będzie w dniach 20-21 czerwca.

W poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 9:15 w Sali Senatu rozpocznie się posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Następnie, w Auli im. T. Meissnera, o godzinie 12:00 nastąpi wręczenie nagród JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pracownikom Uczelni.

We wtorek, 21 czerwca o godzinie 8:00 na gmachu głównym Uniwersytetu zostanie podniesiona biało-czerwona bandera. Podniesienie bandery w przypadku uroczystości Święta Szkoły stanowi wyjątek od reguły, banderę bowiem podnosi się tylko na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. W przypadku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, podczas każdego Święta Szkoły, dla upamiętnienia podniesienia bandery Polskiej Marynarki Handlowej na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie, punktualnie o godzinie 8:00 w rytm Mazurka Dąbrowskiego na gmachu głównym Uczelni zostaje podniesiona biało-czerwona bandera.

Tego dnia, o godzinie 9:00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2. O uroczystą oprawę mszy św. zadba Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Następnie uroczystości obchodów 102. Rocznicy Szkolnictwa Morskiego przeniosą się do Auli im. T. Meissnera w budynku głównym Uczelni. Tu, o godzinie 11:00, rozpocznie się uroczyste otwarte posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji Święta Szkoły oraz dodatkowych, szczególnych wydarzeń, celebrowanych tego dnia przez Uniwersytet i jego społeczność: nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu, jak również 40-lecia podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”.

Uroczystości będą transmitowane on-line na kanale YouTube Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Serdecznie zapraszamy do oglądania transmisji.