200-lecie latarni morskiej Rozewie – 10 września 2022 r.

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! Towarzystwo Przyjaciół NMM zaprasza na uroczyste obchody rocznicy

Jedną z ciekawszych atrakcji historycznych w gminie Władysławowo jest latarnia morska.

10 września 2022 r. o godz. 12: 00 przy zabytkowej latarni w Rozewiu odbędą się obchody 200-lecia tej ciekawej atrakcji historycznej organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

W trakcie uroczystości będą wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci jej uczestników. Mało znaną historię latarni przedstawią sympatycy latarni.

Potem nastąpi symboliczne „wodowanie” książki poświęconej pierwszemu polskiemu kierownikowi latarni morskiej Rozewie, Leonowi Wzorkowi. Wydanie książki oprócz tego, że odbywa się w 200-lecie latarni to upamiętnia także 100 rocznicę objęcia stanowiska kierownika latarni w dniu 1 marca 1922 r. Autorką książki jest prawnuczka popularyzatora latarni Rozewie i pisarza Stefana Żeromskiego.

Kolejnym punktem uroczystości będzie wprowadzenie do obiegu pocztowego przez Pocztę Polską ciekawego wydawnictwa filatelistycznego

Rosnąca popularność latarni zainspirowała Towarzystwo do uczczenia jej 200-lecia emisją znaczka pocztowego. Tematem nie mogło być nic innego, jak rozewska jubilatka.

Najdawniejsza informacja o świetle w tym miejscu pochodzi z locji flamandzkiej z XV wieku. Wspomniano w niej, że w miejscu zwanym Rosehoned „na wysokim brzegu palono ognisko dla żeglarzy”. Średniowieczne ognisko stale udoskonalano. „W 1808 roku zbudowano nową latarnię morską w królewskim lesie oddaloną 3000 kroków od Tupadeł”. Tak, to poprzedniczka rozewskiej „blizy”, której aktywność rozpoczęła się w 1822 r. To ona od ponad 73 000 dni ostrzega przepływające statki.

Znaczek, ukazuje dwukrotnie podwyższaną latarnię i błysk emitowanego światła. Barwne wydanie będzie przez lata przypominało o Rozewiu.

Uroczystość zakończona zostanie prezentacją w „Stodole” kolekcji pocztówek ukazujących zmiany latarni na przestrzeni lat. Obok kart pocztowych i zdjęć przedwojennych fotografów na ekspozycji zaprezentowano również dokumenty archiwalne. Ciekawym elementem będzie przedwojenna pocztówka stereoskopowa ukazująca latarnię Rozewie.

Prezentowana kolekcja jest własnością wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Apoloniusza Łysejki.

Zapraszamy w sobotę, 10 września przed południem do latarni Rozewie.

 Apoloniusz Łysejko

Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego