Święto Wojska Polskiego w Gdyni

 

W Gdyni, jak co roku, radośnie i hucznie uczczono Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, która odbyła się 15 sierpnia 1920 roku i zakończyła wojnę polsko-bolszewicką. Od tamtego wydarzenia mija sto lat, dlatego tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter. W naszym mieście, nierozerwalnie związanym z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnił Marynarkę Wojenną.

Marynarka Wojenna i jej historia jest ważną częścią gdyńskiej tożsamości. W naszym mieście znajdują się: uczelnie, muzeum, port wojenny i instytucje, których istnienie jest nierozerwalnie związane z tą formacją wojskową.

Gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem było upamiętnienie marynarzy, którzy walczyli w obronie ojczyzny. W hołdzie bohaterom, w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, złożono wiązanki kwiatów . Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Kościoła Garnizonowego MW, gdzie odbyła się msza święta, podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą stulecie bitwy pod Czarnobylem.

Przed południem uroczystości przeniosły się pod pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Tam przedstawiciele władz miasta oraz Marynarki Wojennej złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Gdyński samorząd reprezentowali: przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska oraz radni – Krzysztof Chachulski i Jarosław Kłodziński.

Główna część obchodów i apel z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się przed historycznym niszczycielem ORP „Błyskawica” przy nabrzeżu Pomorskim. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni. Zdjęcia: Marek Grzybowski

Źródło informacji: www.gdynia.pl