Uniwersytet Morski Gdynia: startuje kolejna edycja studiów podyplomowych offshore wind

Po sukcesie pierwszej edycji studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” w sobotę, 4 marca 2023 roku odbyła się inauguracja ich drugiej odsłony. PGE Baltica i Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy w tym zakresie. 

Studia przeznaczone są dla kadry menedżerskiej technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore – zarówno firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, jak i firm z branży oil & gas prowadzących działalność wydobywczą na morzu. W nowej edycji, na którą składać się będzie 210 godzin zajęć przez dwa semestry, weźmie udział 40 uczestników. PGE Baltica jest partnerem głównym studiów.

 – Cieszę się, że po roku od rozpoczęcia współpracy dydaktycznej z Uniwersytetem Morskim w Gdyni mamy okazję świętować jej efekty. Serdecznie gratuluję pierwszej grupie absolwentów studiów podyplomowych o zarządzaniu ryzykiem w offshore, a jednocześnie gratuluję nowej grupie słuchaczy decyzji o podjęciu studiów. Rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce czeka na takich fachowców. Chcemy przygotować polskie kadry do pracy w morskiej energetyce wiatrowej, bazując na zasobach polskich uczelni. Wysoka jakość zajęć na Uniwersytecie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony słuchaczy i dużym zainteresowaniem kolejną edycją. Z tym większą satysfakcją miałem przyjemność podpisać dziś w imieniu PGE Baltica umowę z uczelnią o kontynuacji współpracy przy realizacji tych studiów – powiedział Dariusz Lociński, wiceprezes zarządu PGE Baltica ds. rozwoju.  

 Uniwersytet Morski w Gdyni od ponad stu lat specjalizuje się w kształceniu przyszłych oficerów floty handlowej. Drugim, bardzo istotnym filarem naszej działalności dydaktycznej jest kształcenie specjalistów szeroko rozumianego lądowego zaplecza gospodarki morskiej. W ostatnich latach Uniwersytet Morski w Gdyni, odpowiadając na potrzeby rynku pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, podjął wyzwanie kształcenia kadr dla przemysłu offshorowego, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Przygotowaliśmy bogatą ofertę dydaktyczną w tym zakresie, a powstające Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzumówi prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” realizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG we współpracy z PGE Baltica jest jedną z form wspierania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z ekspercką oraz wsparciu ekspertów z branży i partnera głównego studiów – PGE Baltica, z satysfakcją możemy powiedzieć, że studia te odniosły sukces i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niedawno świadectwa ukończenia studiów odebrali pierwsi absolwenci tego kierunku, a dziś miałem przyjemność powitać w murach UMG uczestników kolejnej edycji. Przygotowanie niezbędnej w tym sektorze kadry wymaga współpracy i wspólnych przedsięwzięć zarówno ze strony uczelni wyższych jak i przemysłu związanego z energetyką i branżą offshore. Tak więc, bardzo cieszy mnie kontynuacja współpracy z PGE Baltica jako partnerem głównym studiów podyplomowych, a także na innych polach – dodaje Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wśród kadry dydaktycznej studiów są pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także eksperci PGE Baltica – Rafał Żendarski, starszy kierownik ds. logistyki portowo-morskiej, oraz Piotr Kubala, ekspert ds. geologii. Do grona wykładowców dołączą także dwaj absolwenci pierwszej edycji studiów, Patryk Juszkiewicz oraz Konrad Wróbel.

 

Więcej o programie offshore Grupy PGE

 

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa
z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i zatwierdzony poziom wsparcia indywidualnego. Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe.
Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Info: Marcin Poznań, Bartosz Tobieński