Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – Podsumowanie 2023 w #PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. W 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, a deklarowany nakład inwestycyjny projektów przekroczył 1,8 mld zł.

Rok 2023 był rokiem jubileuszowym dla całej Polskiej Strefy Inwestycji. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii  przez 5 lat funkcjonowania PSI wydano w kraju 2 503 decyzji o wsparciu na inwestycje o łącznej wartości 116,9 mld zł. Zadeklarowano utworzenie 48 034 nowych miejsc pracy.

Cieszymy się, że jesteśmy jedną z najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. Pod kątem liczby wydanych decyzji o wsparciu jesteśmy w czołówce, jednakże priorytetem jest dla nas nie ilość, a jakość wydanych decyzji. Z każdym rokiem zwiększa się liczba inwestycji małych i średnich przedsiębiorców z polskim kapitałem – w 2023 roku stanowiły one 84% wszystkich wspieranych przez nas projektów. To ogromny sukces, który jest niezwykle istotny dla rozwoju naszej gospodarki, opartej w dużej mierze, właśnie na sektorze MŚP – podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przykładem takiej inwestycji jest rodzinna firma Metkor z sektora MŚP, w branży produkującej konstrukcje stalowe . Przedsiębiorstwo zainwestuje ponad 30 mln zł w powiększenie zakładu w Koronowie. Wśród nowych decyzji o wsparciu nie zabrakło także dużych inwestycji. Baltic Towers to duży polski projekt o wartości 858 mln zł, z deklaracją powstania 60 nowych miejsc pracy. Planowana inwestycja polega na budowie nowego zakładu produkcyjnego morskich wież wiatrowych w Gdańsku. Z kolei Porta KMI Poland dokonała zakupu oraz rozpoczęła modernizację zamkniętego zakładu w Kartoszynie. Wartość projektu przekroczyła 100 mln zł, a firma utworzy 36 nowych miejsc pracy. Inwestor jest znanym producentem drzwi.

Firmy, które rozpoczęły nowe inwestycje przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to przede wszystkim firmy z branży metalowej i obróbki metali, tworzyw sztucznych oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Co ważne, istotna stała się także produkcja na rzecz sektora energetyki oraz branż okołoenergetycznych. To spodziewany trend rozwojowy w perspektywie realizacji dużych inwestycji w energetyce jądrowej i morskich farm wiatrowych.

Edukacja priorytetem rozwoju gospodarczego

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna kładzie mocny nacisk na rozwój edukacji w celu uzupełnienia braków kadrowych. W tym celu powstało Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, którego filie w roku 2023 zostały otwarte w województwie kujawsko-pomorskim.

– Nasza gospodarka weszła w fazę intensywnego rozwoju, w której to nie bezrobocie, a brak pracowników staje się jej strategicznym wyzwaniem. Dlatego w 2023 roku otworzyliśmy nowe filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych we Włocławku oraz Grudziądzu. Centrum odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu edukacji i szkoleń zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych profesjonalistów w dziedzinie robotyki. Zapewniając taką edukację i szkolenia, centrum pomaga wypełnić lukę w umiejętnościach w branży i przygotowuje osoby do wyzwań związanych z programowaniem i obsługą robotów przemysłowych – dodaje Przemysław Sztandera.

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Velux, CPRP w Gdańsku zostanie dodatkowo wyposażone w innowacyjne centrum symulatorów spawalniczych wykorzystujących technologię VR, które posłuży uczniom szkół branżowych w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji a także lokalnym firmom z sektora konstrukcji stalowych i aluminiowych. Urządzenie będzie wyposażone w inteligentną rękawicę, z pełną haptyką przenoszącą zarówno drgania, jak i uczucie ciepła. Dzięki zastosowanej technologii ćwiczenia umiejętności spawalniczych będą przeprowadzane w bezpiecznych warunkach wraz z precyzyjną analizą.

Więcej:Podsumowanie 2023