104. rocznica zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu – powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że morze jest niezwykle ważnym szlakiem handlowym, transportowym oraz jest ważne dla ochrony infrastruktury krytycznej. “Jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej w tak skomplikowanej rzeczywistości, w tak niebezpiecznych czasach” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił uwagę, że “nie będzie i nie ma tego bezpieczeństwa, bez silnej Marynarki Wojennej, z której nie tylko jesteśmy dziś dumni, gdy widzimy jak pięknie się prezentuje, ale tej, która ma swoje zdolności operacyjne, które muszą i będą podnoszone”.

“To jest zobowiązanie naszego rządu, to jest zobowiązanie nas wszystkich – zdolności Marynarki Wojennej będą podnoszone, bo muszą być, bo to jest wyzwanie naszych czasów, ochrona wybrzeża, obrona wybrzeża, jeżeli potrzeba, infrastruktury krytycznej, szlaków komunikacyjnych, to podstawowe zadanie dla Marynarki Wojennej, z którego będzie się wywiązywać” – zapewnił szef MON.

10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller, wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim, reprezentantem naczelnika państwa i wicepremierem Wincentym Witosem, wojewodą pomorskim Maciejem Ratajem, wiceadmirałem Kazimierzem Porębskim oraz innymi osobistościami przybyli do Pucka, gdzie dokonali symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

autor: Karol Kostrzewa, Dariusz Sokolnik

kos/ dsok/ dki/