Koło Naukowe SimLE z zwyciężyło w konkursie Czerwonej Róży

W tegorocznej edycji konkursu statuetkę Czerwonej Róży i stypendium w wysokości 12 tys. zł w kategorii koło naukowe otrzymało Międzywydziałowe Koło Naukowe SimLE, które w finale pokonało siedem kół z pomorskich uczelni. Gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Koło Naukowe SimLE prezentowało swoje osiągnięcia na Konferencji naukowej poświęconej jednostkom autonomicznym zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny i Komitetu Nauk Kosmicznych PAN GDAŃSK, przy współpracy Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa i Wydziału Mechanicznego.

 

– Działamy dopiero od pięciu lat, a odnieśliśmy taki sukces! Bardzo się cieszymy i już myślimy o tym, by rozwijać nasze projekty, zwłaszcza rakietowe, bo tematyka kosmiczna jest nam szczególnie bliska – mówi Dominika Tomaszewska, przewodnicząca Międzywydziałowego Koła Naukowego SimLE.

SimLE to koło naukowe, którego celem jest realizacja projektów technicznych, takich, jak m.in.: Stardust (misje balonów stratosferycznych, zbudowanie komory próżniowej i systemu stabilizacji rakiety), SimBa (budowa aktywnie sterowanych rakiet niskiego pułapu), Seafarer (budowa autonomicznego jachtu żaglowego), Skyhawk (budowa symulatora samolotu Cessna 172N).

Od kilku lat studenci z SimLE współpracują z pomorskim środowiskiem biznesowym. Z deweloperem Hossa zaadaptowali jedną z gdańskich kamienic, tworząc akademik dla 21 studentów. Pracowali także z grupą Remontowa Holding przy kreowaniu interaktywnej wystawy do Muzeum Morskiego w Gdańsku, oraz z firmą Space Forest, w ramach przygotowywania platformy testowej systemu stabilizacji rakiety stratosferycznej. Inicjatywa SimLE – projekt mobilnej dokującej platformy dla drona, która może być wykorzystywana w akacjach straży pożarnej – rozwijana jest przez start-up Solutions 4 Tomorrow (S4T). Zespół przeszedł pomyślnie program e-Pionier, zyskując 500 tys. zł dofinansowania na swoją działalność.

Członkowie SimLE zajmują się również organizacją konferencji naukowych, wydarzeń szkoleniowych oraz wyjazdów dla studentów. Opiekunem SimLE jest Krzysztof Malicki, prezes spółki celowej PG EXCENTO, która realizuje program e-Pionier i wspiera działalność koła. Więcej informacji na temat działalności SimLE można znaleźć [tutaj].

źródło: Politechnika Gdańska