JUBILEUSZ 40-LECIA „DARU MŁODZIEŻY”

Ostatnim puntem uroczystości 102. rocznicy Szkolnictwa Morskiego były obchody jubileuszu 40-lecia szkolnej fregaty „Daru Młodzieży”, które rozpoczęły się emisją filmu nagranego podczas Dni Otwartych „Daru Młodzieży” w dniach 28-29 maja 2022 roku.

 

Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński prof. UMG podsumował wyniki konkursu pt. „Wspomnienia z praktyk na Darze Młodzieży”. Dyrektor Łączyński wymienił nazwiska laureatów konkursu, a nagrodę z rąk JM Rektora UMG odebrali: Filip Sularczyk oraz Yurii Slesarenko, a także Anastazja Łuczak za zajęcie 1. miejsca w kategorii „Film”, jak również Piotr Świderski za zajęcie 1. miejsca w kategorii „Tekst”.

W dalszej części uroczystości miała miejsce relacja na żywo z „Daru Młodzieży”, który w chwili trwania uroczystości był w drodze z Rouen do Kielu, gdzie będzie uczestniczył w Kieler Woche. Okolicznościowe pozdrowienia dla uczestników uroczystości oraz gratulacje dla Profesora Mirosława Jurdzińskiego przekazał komendant statku kpt. ż.w. Rafał Szymański. Zwracając się do Profesora powiedział:

Myślę, że mogę w imieniu pokoleń nawigatorów Panu Profesorowi podziękować za dydaktyczny trud i pracę naukową i niewątpliwy wielki wkład w dorobek naszej Uczelni.

Komendant kpt. ż.w. Rafał Szymański odniósł się również do jubileuszu 40-lecia fregaty:

– 40 lat temu 4 lipca podniesiono po raz pierwszy banderę na „Darze Młodzieży”. Przez te 40 lat „Dar” wiernie służył naszej Uczelni. Wyszkolił tysiące praktykantów, przez jego pokład przewinęły się setki członków załogi. To jest olbrzymia historia. Myślę, że te 40 lat to wielkie osiągnięcie.

Następnie odbyło się wodowanie albumu „Dar Młodzieży. 40 lat”, publikacji przygotowanej specjalnie z okazji jubileuszu 40-lecia białej fregaty. Matką chrzestną albumu  – zbioru esejów na temat „Daru Młodzieży”- była mgr Joanna Stasiak.

Mówiąc o publikacjach, prowadzący uroczystość Aleksander Gosk wspomniał o książce poświęconej Doktorowi Honoris Causa Profesorowi Mirosławowi Jurdzińskiemu pt. „Profesor Żeglugi Wielkiej”.

Wydarzenia tego uroczystego dnia podsumował JM Rektor UMG, podkreślając że głównych bohaterów obchodów uroczystości 102. rocznicy Szkolnictwa Morskiego jest trzech: „Dar Młodzieży” świętujący jubileusz 40-lecia, Profesor Mirosław Jurdziński uhonorowany godnością Doktora Honoris Causa oraz Uczelnia i wszyscy jej pracownicy.