Rok 2023 w Porcie Gdynia

📊Rok 2023 w Porcie Gdynia przyniósł wiele dynamicznych zmian i osiągnięć. Za nami kolejny rekordowy rok pod względem przeładunków, szczególnie w kategorii zboża. Szacunkowe wyniki wskazują na 5% wzrost ↗️
✅ W porcie trwa gruntowna przebudowa Nabrzeża Helskiego na odcinku około 800 metrów, realizowana przez Korporację Budowlaną DORACO.
✅ Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał wsparcie finansowe z budżetu Skarbu Państwa na nowe falochrony dla Portu Gdynia. W ramach zamówienia zlecone zostanie zaprojektowanie i wybudowanie prawie 2,5 km falochronów.
✅ Podpisana została umowa pomiędzy Portem Gdynia S.A, a spółkami NDI SA i NDI SOPOT SA opiewa na 82 757 758,61 zł brutto w ramach zadania „Budowa wnęki dokowej oraz przestawienie doku pływającego wraz z robotami towarzyszącymi”.
✅ Prace czerpalne w ramach zadania pogłębienia akwenów wewnętrznych do głębokości 16 m zostały zakończone i odebrane.
✅ Powstanie nowa wnęka dokowa, do której przestawiony zostanie dok pływający. Przebudowane zostaną też Nabrzeże Południowe II, Nabrzeże Zachodnie I i Pirs II. Efektem inwestycji będzie również powstanie nowej obrotnicy, z której będą mogły korzystać, zawijające do Portu Gdynia jednostki o długości 400 metrów.
✅ Realizowana jest także przebudowa Nabrzeża Indyjskiego. Główne zadanie to przebudowa na długości około 540 metrów Nabrzeża Indyjskiego, które zostanie też poszerzone o 6 metrów.
✅ Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu magazynu 14 wykonano w 80%.
✅ W 2023 roku Port Gdynia odwiedziło prawie 90 000 pasażerów na 36 statkach wycieczkowych.
🧩 Do sprzedaży trafiły jubileuszowe puzzle PORT GDYNIA – 100 LAT. Port Gdynia, we współpracy z firmą Trefl i fundacją Trefl, postanowił wydać limitowaną edycję puzzli z grafiką autorstwa Jana Rutki, młodego, utalentowanego artysty z Gdyni. Z każdego sprzedanego egzemplarza 5 złotych trafi na rzecz gdyńskiego Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.
🎼 Port Gdynia objął również mecenatem wydanie wyjątkowej płyty „Port Gdynia od 100 lat nadaje rytm. The best of Przemek Dyakowski & Take it Easy”, będącej wyjątkową podróżą po muzyce od czasów powstania Portu Gdynia.
➡️ Podsumowując, rok 2023 był dla Portu Gdynia czasem intensywnego rozwoju, skoncentrowanego na zrównoważonym wzroście, innowacjach technologicznych oraz partnerskiej współpracy z otoczeniem społecznym. Port Gdynia utrzymuje się na pozycji lidera w regionie, gotowy na kolejne wyzwania i możliwości, jakie przyniesie przyszłość.