Druk 3D na jachtach. Technologie przyrostowe w zastosowaniach żeglarskich

Druk 3D jest tradycyjnie kojarzony głównie z branżą produkcyjną i medyczną. W ostatniej dekadzie zdobywa także przestrzeń w środowisku żeglarskim i turystyki morskiej. W budowie jachtów oferuje zupełnie nowe podejście do konstrukcji i otwiera drogę do bardziej zaawansowanych i spersonalizowanych rozwiązań. W poniższym tekście pokażemy, jak zmienia się sektor budowy łodzi i jachtów dzięki przyrostowej technologii wytwarzania.

W jakich technologiach można wydrukować części jachtów?

Druk 3D to szeroka gama technologii znajdujących zastosowanie także na morzu. Niektóre z nich pozwalają drukować części bardziej wytrzymałe, inne skupiają się na dokładności i powtarzalności. Drukarki 3D będą też różnić się możliwą wielkością produkowanego elementu i szybkością pracy. Na potrzeby żeglarstwa i budowy jachtów najczęściej wykorzystywane będą technologie FDM, SLS i PolyJet.

FDM – wytrzymałość na działanie środowiska morskiego

Technologia FDM polega na druku warstwa po warstwie z materiału dostarczanego pod postacią żyłki (filamentu). Ta technologia zyskuje przewagę dzięki dobrym właściwościom użytkowym części – wysokiej wytrzymałości mechanicznej i chemicznej.

SLS – wysoka dokładność i jakość zewnętrznych powierzchni

W technologii SLS druk następuje ze sproszkowanego materiału przez laserową fuzję cząsteczek. Nie ma konieczności wykorzystania podpór dla trudniejszych geometrii elementów. Druk 3D w technologii SLS pozwala projektować części o gładkich powierzchniach oraz umożliwia barwienie wydrukowanych elementów.

PolyJet – możliwość łączenia materiałów i przejrzystości wydruków

Zaawansowana technologia od amerykańskiego producenta Stratasys pozwala na niezrównaną precyzję wykonania detali i użycie materiałów przezroczystych w różnych kombinacjach. W procesie produkcji fotopolimer nakładany jest na stół roboczy za pomocą dyszy, a następnie utwardzany światłem UV.

Jakie korzyści przyniesie drukarka 3D w budowie jachtów?

W ciągu ostatniej dekady w ofercie druku 3D dla przemysłu morskiego pojawiły się certyfikowane do użytku na morzu materiały. Są to ASA, Nylon 12 i Ultem 9085 z certyfikatem SOLAS 74 – ISO 18079. Marka Stratasys stale dba o jakość materiałów i prowadzi badania nad nowymi tworzywami sztucznymi. Ich wykorzystanie otwiera szereg możliwości:

  • zmniejszenie wagi elementów potrzebnych w żeglarstwie i wyposażeniu jachtów. Elementy mogą być aerodynamiczne i lekkie np. dzięki wykorzystaniu włókna węglowego. To doskonała wiadomość dla zastosowań w sporcie morskim. Przeczytaj więcej o współpracy Stratasys i ekipy żeglarskiej American Magic.
  • zastąpienie aluminium i obróbki CNC. Więcej o porównaniu części wytwarzanych w obróbce skrawaniem i druku 3D przeczytasz bezpośrednio na stronie CadXpert.pl.
  • mniejsze zapotrzebowanie na udział wysoce wykwalifikowanych inżynierów przy procesie produkcji – zaawansowane drukarki 3D to urządzenia plug & play, łatwe w obsłudze oraz o krótkim czasie wdrożenia.
  • szybka niskoseryjna produkcja części i wyposażenia – druk 3D rusza natychmiast po ukończeniu projektu, inaczej niż formowanie wtryskowe.
  • szybsze prototypowanie – nie ma znaczenia, ile elementów drukujesz, koszt jednostkowy pozostanie ten sam. To nowa swoboda projektowania wydruków i elastyczność dla działów R&D.
  • bardziej zrównoważony rozwój – technologie addytywne to większa oszczędność materiału niż frezowanie czy toczenie bez utraty jakości części.

źródło: Marcin Ciszewski on Unsplash

Druk 3D w klastrze morskim BSSC

Druk 3D w naturalny sposób znalazł również miejsce w klastrze morskim BSSC dzięki obecności CadXpert, firmy zajmującej się wdrażaniem technologii produkcji addytywnej w przemyśle. Firma dołączyła do klastra morskiego BSSC (Baltic Sea and Space Cluster), aby w pełni uczestniczyć w wymianie doświadczeń i nowoczesnych technologii w branży morskiej. Jako platynowi partnerzy producenta drukarek 3D Stratasys, CadXpert wdraża i prowadzi serwis pionierskich rozwiązań dla przemysłu morskiego na terenie Polski.

Z całą pewnością świadomość możliwości druku 3D rośnie w obszarze gospodarki morskiej. Drukarki 3D i dedykowane materiały Stratasys przyczyniają się do rozwoju produkcji nisko i średnioseryjnej oraz prototypowania w przemyśle morskim. Poprzez współpracę z CadXpert możesz zyskać dostęp do platformy wymiany informacji oraz skonsultować zalety wdrożenia druku 3D w twojej produkcji. Konsultanci CadXpert odpowiedzą na pytania i wskażą możliwości usprawnień w budowie jachtów i żeglarstwie.