Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku - GospodarkaMorska.pl

Fot. Equinor

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?

Kontrakt o wartości około 56 mln USD obejmuje usługi wiertnicze i wykończeniowe, paliwo, oczyszczanie ścieków, przeładunek zwiercin oraz modernizację platformy poprzez zainstalowanie automatycznego systemu sterowania wierceniem – informuje Equinor na swoich stronach internetowych. 4 mln USD przeznaczone zostanie na dodatkowe usługi.

Kapitał zostanie w Norwegii

Te środki otrzymają norweskie firmy wykonujące obudowy, wykorzystujące do prac podwodnych zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) oraz inne usługi towarzyszące. Zakontraktowane prace powinny zostać wykonane w ciągu 220 dni. Po zakończeniu prac firma zamierza kontynuować działania. Przewiduje się rozszerzenie współpracy ujęte w ramach zaplanowanego programu prac. Po wykonaniu wierceń dla Equinor na polu Troll w okresie od kwietnia 2013 do kwietnia 2021, platforma COSLPromoter jest obecnie w bazie CCB pod Bergen.

Coast Center Base (CCB Ågotnes znajduje się w Ågotnes koło Bergen) jest główną bazą usługową dla instalacji offshore na Morzu Północnym. CCB jest zapleczem dla firm obsługujących przemysł wydobywczy. Baza oferuje inspekcję, naprawę i konserwację platform i statków, usługi portowe, przeładunek i transport ładunków, administrację materiałową, gospodarkę odpadami specjalnymi, czyszczenie chemiczne, usługi wsparcia podmorskiego oraz konserwację sprzętu i narzędzi podmorskich.

Drugie życie pola

Wydobycie ropy i gazu na eksploatowanym od wielu lat polu naftowym przed ponad dziesięcioma laty wyraźnie spadło.

– Dzięki tej umowie Equinor wykazuje ciągłe zapotrzebowanie na mniejsze platformy wiertnicze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o ile są one konkurencyjne i nadają się do wymaganych operacji wiertniczych. Platforma zostanie zakotwiczona w Statfjord Øst, co pomoże utrzymać niski poziom emisji dwutlenku węgla – poinformował Mette Ottøy, dyrektor ds. zakupów (CPO) i podkreślił:

– Cieszymy się, że COSL bierze na siebie odpowiedzialność za zużycie paliwa i pracuje nad kilkoma technologiami i środkami zmniejszającymi emisję. Ta praca będzie dla nas ważna w przyszłości.

Więcej: https://www.gospodarkamorska.pl/local-content-po-norwesku-equinor-daje-przyklad-na-local-content-po-polsku-61308